Narodowe Czytanie Sienkiewicza


6 września już po raz trzeci odbyło się Narodowe Czytanie pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tym razem w całej Polsce, także w Ciężkowicach,  czytane były fragmenty  Trylogii  Henryka Sienkiewicza.

NC.jpg

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”,  aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.

Spotkanie z Sienkiewiczem zainaugurował Burmistrz Gminy. W ciężkowickim  Ratuszu Pan Zbigniew Jurkiewicz odczytał  kilka pierwszych akapitów powieści "Ogniem i mieczem".  Czytali również :  o.  Franciszkanin Janusz Łazarczyk,  Przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Szczerba, dzielnicowy Jarosław Zięcina, Radny Powiatowy Stanisław Kuropatwa, mł. kapitan PSP w Tarnowie oraz członek OSP w Ciężkowicach Mateusz Jurkiewicz, następnie  pałeczkę przejęli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych: Kinga Szczepanik, Sylwester Wolski, Adam Librant, Krzysztof Kukulski oraz Przemysław Kukulski. Czytanie zakończyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum: Aneta Smoleńska, Dawid Migacz, Magdalena Łaś.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

- "Trylogia" zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik - kształtowała całe pokolenia Polaków. Pisana "ku pokrzepieniu serc" w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody sienkiewiczowskich bohaterów -napisał w liście skierowanym do Polaków prezydent Komorowski.

Narodowe Czytanie Sienkiewicza