SPOTKANIE DKK

14 maja -podczas trwającego Tygodnia Bibliotek- odbyło się w naszej Bibliotece kolejne  spotkanie DKK, wzięło w nim udział 9 osób. Omawiałyśmy książkę Marka Krajewskiego „Festung Breslau”.

Jest to ostatnia część cyklu powieściowego o policjancie Eberhardzie Mocku, tym razem opowieść rozgrywa się w ostatnich dniach II wojny światowej, w oblężonym przez Armię Czerwoną Wrocławiu. Mock prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa młodej dziewczyny, siostrzenicy znanej antyfaszystki. Osamotniony policjant waha się pomiędzy pragnieniem odszukania mordercy a chęcią wywiezienia żony z bombardowanego miasta. „Festung Breslau” to opowieść o końcu III Rzeszy, wojennym zdziczeniu, o starzejącym się policjancie Mocku oraz o śmierci w ginącym Breslau.

Powieść Krajewskiego to zderzenie różnych poglądów na otaczającą rzeczywistość. W tym ciemnym świecie zbrodni i wojny, gdzie nic i nikt się nie liczy, spotykamy Mocka-jednego sprawiedliwego, który nie pozwolił, aby ciemna natura odebrała mu człowieczeństwo.