"Z książką dookoła świata"- wakacje w bibliotece.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ciężkowicach zaprasza na wakacyjne zajęcia dla dzieci pod hasłem „Z książką dookoła świata”. Tym razem najmłodsi udadzą się w literacką podróż do odległych krajów i kontynentów. Podczas literackich podróży dzieci dowiedzą się, jak żyją ich rówieśnicy w innych krajach, jak wyglądają ich domy, co jedzą i w co się bawią. Odwiedzą Eskimosów, od których nauczą się jak przetrwać w ujemnych temperaturach oraz wioskę Indian, gdzie poznają zwyczaje i tradycje rdzennych mieszkańców Ameryki.

Ostatniego dnia zajęć włączymy się do akcji " Sieciaki na wakacjach" to seria wakacyjnych pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Orange. Akcja ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę. W trakcie uczestnictwa w pikniku dzieci uczą się, jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać. Poznają zasady Netykiety oraz cztery podstawowe zasady bezpiecznego surfowania w sieci. Dowiadują się, jak chronić swoją prywatność w Internecie, a także jakie zagrożenia niosą za sobą internetowe znajomości.

Wakacyjne spotkania stworzą dzieciom możliwość ciekawego i efektywnego spędzenia wolnego czasu. W trakcie bibliotecznych spotkań dzieci będą uczestniczyć w zajęciach literackich, plastycznych i ruchowych. Będą rozwiązywać zagadki i rebusy, mierzyć się z krzyżówkami i przede wszystkim dobrze się bawić, a wszystko to po to, by wykształcić w dzieciach nawyk czytania i obcowania z książką.

Wakacje2014.jpg

Harmonogram spotkań MGBP w Ciężkowicach:

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4-12 lat. Spotkania odbywać się będą  w lipcu br. we wtorki i czwartki od  godz. 10.00  do 12.00, a uczestnictwo w nich jest bezpłatne.

Szczegółowy harmonogram spotkań :

1 i  3 lipca       -     Podróż na „czarny ląd” - Afryka
8 i 10 lipca      -    W kraju kwitnącej wiśni i wędrowanie wzdłuż chińskiego muru -Azja
15 i 17lipca     -    Wyprawa do dalekiej Australii
22 i 24 lipca    -    Na indiańskiej ścieżce - Ameryka
29  lipca           -    Krótka podróż po Europie                                                                                       31 lipca            - „Sieciaki na wakacjach”  9. edycji akcji, mającej na celu edukację dzieci         w   zakresie bezpiecznego zachowania się w Internecie.

PLAN ZAJĘĆ- FILIA W BRUŚNIKU

Zajęcia będą odbywały się w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 10.00-13.00

- Zapoznanie  uczestników z wakacyjnym programem, spotkanie organizacyjne.

- "Bezpieczne wakacje" - bezpieczeństwo nad wodą, na drodze, w lesie - pogadanka.

- "Najaktywniejszy Czytelnik Wakacji" - konkurs czytelniczy.

- Konkurs na napisanie opowiadania i wykonanie do niego ilustracji.

- Warsztaty tworzenia biżuterii - zajęcia manualne.

- "Moje ulubione zwierzątko" - czytanie książek o zwierzętach.

- "Spotkanie z książką" - czytanie fragmentu wybranej książki i wykonanie do niej ilustracji.

- "Moja najpiękniejsza podróż wakacyjna" - malowanie farbami.

- "Śladami polskich legend" - głośne czytanie legend.

- "Moja wieś" - konkurs plastyczny.

- "Najbardziej chcę pojechać do..." - zabawa edukacyjna z mapą, zaznaczenie miejsca                          i uzasadnienie wyboru.

Zakończenie wakacyjnych zajęć bibliotecznych, rozdanie dyplomów aktywnym uczestnikom oraz słodki poczęstunek.

PLAN ZAJĘĆ - FILIA W JASTRZĘBI

Zajęcia odbywać się będą w każdy wtorek i czwartek   w godz.  1030 -1500

- Gry i zabawy stolikowe:   domino, warcaby, chińczyk, puzzle i inne

-„Kto zagadkę zgadnie tego nuda nie dopadnie” – rozwiązywanie rebusów i zagadek

-"Zabawa w detektywa”   -  szukanie książek o Kubusiu Puchatku i innych misiach

-„Entliczek, pentliczek…”, czyli czytanie książki pt.” Kolorowe rymowanki” oraz rysowanie  bohatera ulubionego wierszyka

-„Sposób na nudę” gry i zabawy z użyciem komputera.

-„Najpiękniejszy dzień wakacji” – malowanie farbami plakatowymi.

-„Sprawne ręce” – lepienie z plasteliny (owoce, warzywa, grzyby… itp.)

W dniach otwarcia bibliotek, każdy może skorzystać z bezpłatnego dostępu                   do Internetu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!