Cykl spotkań i lekcji bibliotecznych w Bruśniku.

IMG_1245.JPG

W środę 18 listopada 2015 r. w Bibliotece Publicznej w Bruśniku odbyła się lekcja biblioteczna dla przedszkolaków z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w Bruśniku. Opiekunami przybyłych do biblioteki dzieci były panie: Bożena Soska i Kinga Wolak.     Celem tej lekcji było zapoznanie się dzieci z biblioteką, jej zbiorami oraz zasadami korzystania z księgozbioru. Podczas tej lekcji, przedszkolaki mogły dowiedzieć się jaka jest różnica pomiędzy biblioteką a księgarnią, że są biblioteki szkolne, publiczne oraz domowe. Dowiedziały się również o formie wypożyczania książek i korzystania z nich w czytelni.  Mogły zobaczyć jak wygląda karta książki i czytelnika.  Poznawały układ książki czyli: okładkę, kartę tytułową, stronice i ilustracje do nich.  Przeprowadzono też rozmowę z dziećmi o tym: czy ktoś  czyta im książki ? jak często?  czy lubią jak ktoś im czyta? czy już sami umieją czytać ? Na zakończenie tego spotkania było wspólne czytanie wierszy, układanie puzzli,  oraz oglądanie filmu pt. " Przygody Kubusia Puchatka ". Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tym spotkaniu.

19 listopada 2015 r. uczniowie z drugiej klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w Bruśniku z panią Danutą Deś odwiedziły bibliotekę. Dzieci chciały poznać zasady  wypożyczania  lektur szkolnych i ich dostępność  w bibliotece. Przy tej okazji sprawdzono karty czytelnika. Tu miła niespodzianka,  okazało się, że wszyscy są czytelnikami biblioteki  i to z dobrymi wynikami czytelniczymi.  Podczas spotkania uczniowie poznali zasady  zachowania się w czytelni oraz dobrego zwyczaju poszanowania książek. Zachęcam do takich spotkań

24 listopada 2015  r. uczniowie trzeciej klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bruśniku  z panią Agnieszką Rojek uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Na początku lekcji sprawdzono karty czytelnika. Okazało się, że wszyscy uczniowie są czytelnikami biblioteki. To była bardzo pocieszająca informacja, bo dowiodła, że książka nie jest obca uczniom tej klasy.  Na spotkaniu dzieci poznały formę książki współczesnej i zobaczyły przedstawioną na ilustracjach formę książki średniowiecznej. Zapoznały się z postacią Jana Gutenberga wynalazcą druku.  Na zaprezentowanych planszach miały możliwość obejrzenia czcionki  ze średniowiecznego okresu, oraz  prasy drukarskiej jaką zaprojektował Gutenberg. Przy tej okazji dzieci poznały zasady pracy i działalności biblioteki a szczególnie zapoznały się z  układem książek na regałach,  po to, aby sami mogli umiejętnie korzystać z oferowanego księgozbioru. Cieszę się, że dzieci interesują się książkami i tym co biblioteka im oferuje. Dziękuję wszystkim, którzy odwiedzili bibliotekę i zachęcam do kolejnych spotkań.

Bożena Kowalska

Cykl spotkań i lekcji bibliotecznych w Bruśniku.