Warsztaty dla młodzieży.


22 października w ciężkowickim ratuszu  odbyły się zorganizowane przez MGBP w Ciężkowicach  warsztaty pisania scenariusza filmowego, które poprowadził Zbigniew Masternak, puławski pisarz, dziennikarz, scenarzysta filmowy i producent.

ZM.jpg

 Zbigniew Masternak pochodzi z Gór Świętokrzyskich. Obecnie mieszka w Puławach. Jest autorem autobiograficznego cyklu powieściowego "Księstwo". W latach 2006 - 2008 ukazały się trzy księgi - "Chmurołap", "Niech żyje wolność", "Scyzoryk". Niedawno powstał na podstawie trylogii film "Księstwo" w reżyserii Andrzeja Barańskiego - premiera światowa odbyła się w lipcu w Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wiosną 2012 film trafił do kin. Obecnie autor pracuje nad filmem "Nędznicy" na podstawie kolejnej powieści z cyklu "Księstwo" pod tym samym tytułem, którą zamierza sfilmować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi.

Książki pisarza ukazały się w przekładach na języki obce - niemiecki, rosyjski, ukraiński, czeski, macedoński, mongolski. Niedawno "Niech żyje wolność" wyszła po wietnamsku            w Ho Chi Minh.

W warsztatach wzięła udział młodzież  klas III z Gimnazjum Publicznego w Ciężkowicach. Zajęcia rozpoczęły się od wyjaśnienia pojęć związanych ze sztuką pisania scenariuszy filmowych. Czym jest scenariusz? To nic innego jak zapis tego, co widać i słychać na ekranie. By móc pisać scenariusze, trzeba mieć warsztat, pasję i cierpliwość. Kino fabularne jest opowiadaniem historii, która musi zaciekawić widza, bo nuda grozi katastrofą. Zadaniem scenarzysty jest po pierwsze wymyślić historię, po drugie wybrać najlepszy sposób na jej opowiedzenie. Tym, co decyduje o zasadniczej budowie scenariusza jest jego paradygmat, czyli wzorzec. Składa się z ekspozycji, rozwinięcia i zakończenia.

.Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów, podzieleni na grupy, zapisywali swoje pomysły scenariuszowe, które następnie odczytali.  Wyróżnione zostały dwie prace.

 Dziękując za uczestnictwo w warsztatach Zbigniew Masternak  udzielił kilku wskazówek, jak napisać dobry scenariusz i zachęcał młodzież do pisania oraz szlifowania swoich umiejętności.

w.jpg

Warsztaty dla młodzieży. Zbigniew Masternak - 22.10. 2015 r.