Wolne Lektury w katalogu naszej biblioteki.


WL.png

Pragniemy poinformować Czytelników o uruchomieniu, w Miejsko-Gminnej  Biblbiotece Publicznej w Ciężkowicach, dodatkowej usługi dla użytkowników korzystających z zasobów naszego katalogu on-line, który został zintegrowany z internetową biblioteką Wolne Lektury (wolnelektury.pl).

Wolne Lektury to biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się ponad trzy tysiące utworów, w tym wiele lektur szkolnych. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2.

W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

Wolne Lektury są również dostosowane do używania na urządzeniach mobilnych.

Nasi Czytelnicy mogą wśród zbiorów bibliotecznych wyszukiwać również dokumenty w wersji elektronicznej, które mogą pobrać i zapisać na dowolnym urządzeniu (komputer, tablet, smartfon, odtwarzacz mp3).

Jak pobrać w dogodnym formacie tekst wiersza, dramatu, powieści na swoje urządzenie mobilne?

 1. Na stronie MGBP w Ciężkowicach klikamy na:  Katalog on-line


 2. W pole tytuł wpisujemy tytuł interesującej nas lektury (np. Zemsta) i klikamy na znajdujący się niżej przycisk Szukaj.
  wolne_leektury.jpg

 3. Wyświetli się nam lista pozycji dostępnych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Ciężkowicach.
  Beztytuu.jpg
 4. Klikamy na zielony przycisk Pobierz zamieszczony tuż pod okładką utworu. W oknie pojawią się formaty, w których możemy pobrać tekst. Wybór formatu uzależniony jest od rodzaju nośnika, na który chcemy wybrać utwór zapisać.

  1.jpg
  Część tekstów literackich jest również dostępna w formie audiobooka (ikonka nutek).
  2.jpg
 5. Informacje o tym czy dany utwór można pobrać lub odsłuchać otrzymujemy po najechaniu kursorem myszki na daną ikonkę.3.jpg

4.jpg

6.  Możemy także w polu tytuł wpisać frazę wolne lektury, wówczas wyświetli nam się lista wszystkich dostępnych tekstów z kolekcji Wolnych Lektur.


5.jpg

7. Aby zawęzić poszukiwania jedynie do katalogu MGBP w Ciężkowicach w pole tytuł wpisujemy tytuł interesującej nas lektury (np. Zemsta), w pole tytuł serii wpisujemy wolne lektury i klikamy na znajdujący się niżej przycis Szukaj.
6.jpg
7.jpg