Spotkanie z Renatą Piątkowską i Malwiną Kożurno


25 października 2019 roku   Miejsko-Gminna Biblioteka  Publiczna w Ciężkowicach zorganizowała   spotkania połączone z warsztatami literackimi  z autorką książek dla dzieci i młodzieży panią Renatą Piątkowską. Pisarce towarzyszyła lektorka, Elżbieta Malwina Kożurno.

Pierwsze z dwóch  spotkań odbyło się w Szkole Podstawowej w Zborowicach dla uczniów  klas 5-8  a tematem przewodnim była książka „Która to Malala, czyli historia dziewczynki, która chciała chodzić do szkoły”.    

Pisarka przybliżyła swoim słuchaczom postać Malali, pakistańskiej dziewczynki walczącej o prawa dzieci do nauki. Malala zdobyła pokojową nagrodę Nobla, jej dramatyczne losy autorka przedstawiła w książeczce pt. „Która to Malala”. Uświadomiła dzieciom jak wielką wartością jest życie w wolnym kraju i możliwość zdobywania wiedzy. Blisko sto milionów dzieci na całym świecie jest pozbawionych tego przywileju.

Kolejne spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Siekierczynie dla uczniów          klas 6-8.  Autorka opowiedziała tym razem,  historię bohaterów niezwykłej książki pt. „Wszystkie moje mamy”. Główną postacią jest Szymon Bauman, chłopiec żydowskiego pochodzenia, który został uratowany z warszawskiego getta przez Irenę Sendlerową.    Z pomocą zaufanych ludzi, ta wspaniała kobieta, uratowała ponad 2500 tysiąca dzieci    z getta.

Uczniowie, mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia Ireny Sendlerowej.

Młodzi czytelnicy, z zainteresowaniem wysłuchali pani Renaty Piątkowskiej, a także pani Malwiny - lektorki, która przeczytała  fragmenty Jej  książek. Po spotkaniu była możliwość nabycia zarówno omówionych  tytułów, jak i wielu innych, i oczywiście zaopatrzenia ich w dedykację autorki.

DSC_1580.JPG

"Która to Malala?" SP Zborowice

"Wszystkie moje mamy" SP Siekierczyna