CIĘŻKOWICE. NARODOWE CZYTANIE 2020

Już po raz dziewiąty w całej Polsce rozbrzmiały słowa narodowej lektury w ramach akcji Narodowe Czytanie.

Ze względu na pandemię Narodowe Czytanie  „Balladyny” w Ciężkowicach  zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną odbyło się  przy Ławeczce Ignacego Jana Paderewskiego na Rynku z poszanowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Dramat Juliusza Słowackiego to opowieść o dwóch siostrach  rywalizujących o serce władcy . Historia o silnych namiętnościach niszczących ludzi i zagrażających istnieniu państwa. Nawiązanie do początków państwa polskiego posłużyło J. Słowackiemu do rozważania przyczyn klęsk, które doprowadziły do zniknięcia Polski z mapy Europy.

Po przywitaniu gości i  odczytaniu  skierowanego do uczestników Narodowego Czytania listu Prezydenta Andrzeja Dudy,  akt I scenę III  przeczytali: Zbigniew Jurkiewicz – burmistrz  Gminy Ciężkowice, Lucyna Kuczkowska – czytelniczka , Joanna Sipior-dyrektor  Krakowskiego Banku Spółdzielczego oddział w Ciężkowicach, Teresa Sławuta-radna, Teresa Gurgul- bibliotekarka, członkini DKK działającego przy MGBP .

Akt II scena I czytali: Bogdan Krok- dyrektor  Centrum Kultury i Promocji Gminy, ks. Mateusz Florek-wikariusz, Stanisław Kuropatwa – radny powiatowy oraz czytelnicy Katarzyna Majkutewicz,  Renata Kucharska, Wiktoria Kumorek i najmłodsza  Patrycja Bednarz.

Akcja Narodowe Czytanie 2020 miała wyjątkowy charakter  w związku z ważnymi  dla Polski i Polaków rocznicami. Dlatego też,  zwieńczeniem spotkania  był  recital           w  wykonaniu  Kuby Michalskiego – kompozytora, wokalisty, gitarzysty pt.:” Śpiewana historia Polski”. Wysłuchaliśmy  autorskich kompozycji  do wierszy wielkich polskich poetów.

Na zakończenie w dowód wdzięczności czytający  otrzymali egzemplarz „Balladyny” wraz z pamiątkową pieczęcią i imiennym podziękowaniem.

Wszystkim lektorom i słuchaczom bardzo serdecznie  dziękujemy za udział.

Dziękujemy również wszystkim, którzy pomogli nam przy organizacji  tego wydarzenia tj. panu Bogdanowi Krokowi dyrektorowi Centrum Kultury i Promocji Gminy,  Szczepanowi Słowikowi i  Małgorzacie Giemzie.