Dyskusyjny Klub Książki

rojekcje

         Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających

z bibliotek publicznych. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca,

w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki.


REGULAMIN
DYSKUSYJNYCH KLUBÓW KSIĄŻKI

ZADANIA I ZASADY DZIAŁANIA DKK

 1. Dyskusyjny Klub Książki (w skrócie zwany DKK) działa przy bibliotece.
 2. Podstawowym zadaniem Klubu jest promowanie współczesnej literatury i kultury polskiej wśród lokalnej społeczności.
 3. Członkiem Klubu może zostać każdy, kto podpisze deklarację i zgodzi się uczestniczyć w spotkaniach Klubu.
 4. Klub powinien liczyć nie mniej niż trzech (3) i nie więcej niż dwudziestu (20) członków.
 5. Uczestnik zobowiązuje się do czytania, dyskutowania i zwrotu w terminie dostarczonych przez Klub lektur.
 6. Lektury są udostępniane uczestnikom klubu nieodpłatnie, na zewnątrz.
 7. Spotkania Klubu odbywają się nie rzadziej niż raz w miesiącu.
 8. Spotkania prowadzone są przez animatora (z ramienia biblioteki). 
 9. W Klubie panują zasady demokratycznego wyboru, wszelkie sporne kwestie rozstrzygane są na zasadzie głosowania, w momencie równej liczby głosów decydujący jest głos animatora.
 10. Ukoronowaniem działalności Klubu będzie spotkanie z jedynym z autorów książek czytanych przez DKK.
 11. Spotkanie autorskie ma charakter otwarty, jednakże członkowie Klubu mają pierwszeństwo w uczestnictwie.
 12. Niniejszy regulamin ma charakter przykładowy, o wszelkich spornych, bądź nieporuszonych tu kwestiach decydują członkowie klubu wspólnie z animatorem.

 

                     Do Klubu można  zgłosić się w każdej chwili, nie ma składek członkowskich, nie trzeba nawet przeczytać omawianej książki, żeby wziąć udział w spotkaniu. Nikt tu nie ocenia gustów. I nie musi się z nikim zgadzać - przeciwnie: im więcej opinii tym lepiej.

Nikt też nie powinien czuć, że nie ma wystarczającej wiedzy. W Klubach nie  muszą toczyć się  poważne dyskusje literackie. W założeniu  całej akcji chodzi   o dobrą zabawę i atmosferę, która przyciągnie ludzi do czytania. Ważne jest to, żeby spotkać się, porozmawiać o książkach, poznać nowych ludzi. Jednym słowem -    to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Poza tym kluby książki są modne!!!      DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy, niezależnie  od  wieku, zainteresowań. Projekt oparty jest  bowiem  na założeniu,   że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą czy krytykiem. Uczestnicy (wielkość grupy ograniczona!) otrzymują do przeczytania książkę, która będzie omawiana na kolejnym spotkaniu.

 

           Spotkania w ramach DKK odbywają się  raz w miesiącu  w  Czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciężkowicach. Datę spotkania ustalają Klubowicze.Inauguracyjne spotkanie DKK  odbyło się 10 lutego 2011 r. ( tj. czwartek)

         o godz. 1700  w ciężkowickiej  książnicy.

 

dkk2.jpg

1.png10.02.2011.

Dyskusja dotyczyła książki Moniki Szwaji pt. "ROMANS NA

RECEPTĘ", która należy do bardzo popularnej serii literatury kobiecej. Autorka z dużą dozą humoru dotyka  spraw codziennych zarówno tych ważnych jak i mniej ważnych. Zdaniem członkiń Klubu godny podkreślenia jest fakt, że autorka porusza bardzo ważne życiowe sprawy czyniąc to w sposób lekki i przystępny. Ale czy romans na receptę jest odpowiednią metodą na leczenie duszy?

 To jedno z wielu pytań jakie padły w trakcie dyskusji, które jednak

w tym miejscu należy pozostawić bez odpowiedzi zachęcając z w ten sposób wszystkich zainteresowanych do lektury.

                                                      Dyskusyjny Klub Książki 10.02.2011

 

 

2.png8.03.2011.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.  

Przedmiotem dyskusji była tym razem książka Katarzyny Grocholi „TRZEPOT SKRZYDEŁ”. Hanka ma męża, pracę, własny dom. Dlaczego nie promienieje szczęściem? Przecież kocha i jest kochana. A jednak w jej życiu nic nie jest takim, jakim się wydaje… Za zamkniętymi drzwiami, gdy nikt nie widzi, spełniają się cygańskie wróżby sprzed lat…
"Trzepot skrzydeł" to trzymająca w napięciu, zaskakująca i mądra opowieść o pokonywaniu lęku, o odnajdywaniu prawa do decydowania o sobie, wreszcie – o tym, że cuda się zdarzają.

 

3.png12.04.2011.

Harlan Coben „ZACHOWAJ SPOKÓJ”

Bestseller mistrza thrillera, w którym niepowiązane ze sobą wątki łączą się w najmniej spodziewany sposób, ukazując dramat zwykłych ludzi zamieszanych w coś, czego znaczenia nie są w stanie pojąć. Każda rodzina ma swoje tajemnice...Rodzice Adama Baye, zaniepokojeni tym, że po samobójstwie kolegi z klasy ich szesnastoletni syn zamknął się w sobie, instalują na jego komputerze program szpiegowski. Śledzą każdy ruch chłopaka, każdy wysłany

i odebrany e-mail. Ze zgrozą odkrywają wiadomość przesłaną przez anonimowego nadawcę, który każe mu siedzieć cicho. Czy Adam wie coś na temat samobójstwa? I co ma wspólnego z brutalnym zabójstwem na przedmieściach Nowego Jorku, nad którego zagadką pracuje detektyw Loren Muse? Dlaczego rodziną Baye interesuje się FBI?

Dyskusyjny Klub Książki 12.04.2011

                                         

 

4.png24.05.2011.

Patrik Süskind   „PACHNIDŁO”

Genialny, a zarazem potworny człowiek, Jan Baptiste Grenouille posiada węch absolutny: swoje otoczenie rozpoznaje powonieniem lepiej niż inni ludzie oczyma. Jego fenomenalna pamięć przechowuje miliony woni... Odkąd Grenouille odkrywa, że jego przeznaczeniem jest zostać największym perfumiarzem wszech czasów, nie opuszcza go marzenie o wydestylowaniu wonności nad wonnościami... pachnidła z dziewiczego ciała kobiecego. Jeśli nawet uświadamia sobie, że u podstaw tego marzenia legło morderstwo, jest mu to najzupełniej obojętne. Powieść utrzymywała się przez ponad trzy lata na liście bestsellerów światowych i została przełożona na ponad dwadzieścia języków.

Dyskusyjny Klub Książki 24.05.2011

 

cien_wiatru.png

28.06.2011.

Carlos Ruiz Zafón "Cień Wiatru"

 

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść Cień wiatru " niejakiego Juliana Caraxa. Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet,
iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim   namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym  się w cudownej
scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej,  secesyjnej i powojennej. "

Dyskusyjny Klub Książki 28.06.2011

 

sws.png

26.10.2011.

Janusz L. Wiśniewski "SAMOTNOŚĆ W SIECI"

 

Powieść tak współczesna, że bardziej nie można: z Internetem, pagerem, elektronicznymi biletami lotniczymi, dekodowaniem genomu i SMS-ami. A przy tym tak tradycyjna jak klasyczna historia miłosna.
Powieść o miłości w internecie.

DKK-26.10.2011

 

 

 

 

 

 

Przedzia_dla_pa.jpg

29.12.2011

Nair Anita „ Przedział dla pań”

 Akhila, samotna urzędniczka pochodząca z tradycyjnej bramińskiej rodziny, śni o ucieczce i przestrzeni. Nigdy nie miała własnego życia - zawsze pełniła rolę czyjejś córki, siostry, ciotki i żywicielki rodziny.
Pierwsza długa podróż pociągiem staje się dla niej wydarzeniem przełomowym i wyzwalającym. W przedziale dla pań poznaj pięć kobiet w różnym wieku i wysłuchuje intymnych, poruszających opowieści o ich losach. Podróż Akhili okazuje się symboliczną wyprawą w  poszukiwaniu własnej tożsamości, wolności i miłosnego spełnienia

DKK-29.12.2011

 

24.01.2012

Inga Iwasiów „KU SŁOŃCU      

Refleksyjna powieść obyczajowa, umiejscowiona we współczesnym Szczecinie. Magda, córka Jana i Marysi (znanych z powieści „Bambino” nominowanej do wielu nagród w 2009 roku), powraca  po latach z zagranicy do rodzinnego miasta, by pożegnać umierającą Ulę, swą ukochaną ciotkę... Szeroko zakrojona panorama losów trzech pokoleń Polaków na tle przemian społecznych, politycznych   i mentalnych ostatniego trzydziestolecia, od walki z „komuną” po lustrację. Wnikliwa psychologicznie historia o miłości, odchodzeniu i poplątanych ścieżkach życiowych wyborów.

 

28.02.2012r.

Maria Nurowska –„Księżyc nad Zakopanem”

"Księżyc nad Zakopanem” Marii Nurowskiej to opowieść autobiograficzna. Opowiadanie o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, spokoju i harmonii w życiu. Pisarka wciąż marzy        o prawdziwym domu. Być może to efekt poczucia osamotnienia w dzieciństwie. W swej powieści przytacza miejsca, z którymi była związana: leśniczówkę w Przykopce, dworek na Podlasiu, dom nad morzem, warszawskie mieszkanie w bloku, wreszcie ukochany dom w górach. Właśnie ta skromna, stuletnia chatka w Zakopanem daje Nurowskiej ukojenie. Wreszcie czuje, że to jej dom. – Nie chodzi o góry, ale o wszystkich wspaniałych ludzi, którzy tu kiedyś bywali. Pozostawili cząstkę swojej energii i ona tu gdzieś krąży – pisze w swojej książce autorka.

DKK-28.02.2012 r.

 

27.03.2012.

Krystyna Śmigielska „ Ty to głupia jesteś

Irmina ma 29 lat i wielkiego pecha do mężczyzn. Nie spotkała jeszcze w swoim życiu nikogo godnego uwagi. Koleżanki nie dają jej spokoju, więc wymyśla historie o swoich romansach. Ale pewnego dnia na jej drodze pojawia się mężczyzna... właściwie to aż trzech mężczyzn. Wprawdzie od przybytku głowa nie boli, ale jak wybrać między gogusiem, fajtłapą i romantycznym poetą?

Galerie

 

26.04.2012r.

Frédéric Beigbeder „Francuska powieść”

Autor zaczął pisać tę książkę "w głowie", uciekając od twardych realiów aresztu, w którym spędził 36 godzin, po tym jak policja zatrzymała go w chwili, gdy w eleganckiej paryskiej dzielnicy, po kilku drinkach w kolejnych barach, wciągał działkę kokainy z maski stojącego na ulicy samochodu. W ciasnej betonowej celi, marząc o jakiejś książce lub proszku na sen, Beigbeder ucieka myślami do dzieciństwa, którego nie pamięta, bo ten okres jego życia objęła dziwna amnezja. Wychodząc od jedynego wyraźnego obrazu, stara się przywołać więcej wspomnień i dochodzi do wniosku, że ich brak wywołała zmowa milczenia wokół rozwodu rodziców. Opisuje typową zamożną rodzinę francuską, z czułością mówi o swoich dziadkach, rodzicach i bracie, powraca do młodzieńczych lektur i muzyki, której kiedyś słuchał. Odnalezione nareszcie wspomnienia przeplatają się z drobiazgową i niepozbawioną poczucia humoru relacją z aresztu. Za powieść tę pisarz otrzymał Prix Renaudot 2009.

DKK-24.04.2012r.

 

29.05.2012r.

Maria Nurowska „ Nakarmić Wilki”

Kasia, absolwentka warszawskiej SGGW, przyjeżdża w Bieszczady, by zebrać materiał do pracy doktorskiej o wilkach. W stacji naukowej przebywają już Olgierd i Marcin. Mężczyźni nie wierzą, że ich nowa towarzyszka wytrzyma trudy życia w lesie. Kasia jednak okazuje się osobą nie tylko odporną na niewygody, ale też wyjątkowo odważną. Pierwsza nocna obserwacja wilków staje się początkiem wielkiej fascynacji Katarzyny, a kolejne, coraz bliższe spotkania z watahą sprawiają, że między dziewczyną a wilkami wytwarza się niemal mistyczną więź. W jej obliczu wszystkie miejskie rozczarowania tracą znaczenie. Kasia angażuje się obronę okrytych złą sławą zwierząt, sprowadza do pobliskiej wsi owczarki podhalańskie, mające odstraszać drapieżniki i trzymać je z dala od ludzkich zagród. W końcu wchodzi w drogę miejscowemu kłusownikowi, narażając własne życie. W tym samym czasie między nią a Olgierdem rodzi się uczucie.

DKK 29.05.2012r.

 

 13.09.2012 r. 

 Stieg Larsson „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” .

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie redaktor czasopisma Millennium, przechodzi kryzys wartości i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć... 

DKK-13.09.2012r.

 

24.10.2012r.

Fryczkowska Anna „Kobieta bez twarzy” 

 Po tragicznej śmierci męża Hanna Cudny rzuca wszystko i wraz z dwójką dzieci ucieka
na wieś. Ma tu uczyć angielskiego, uprawiać ogród i być szczęśliwa. Wiejska sielanka to jednak tylko pozory: córka Hanny znajduje w okolicznych lasach zwłoki, nastoletni syn zaczyna się dziwnie zachowywać,  a rodzice jednego z uczniów znikają bez śladu. Odkrywając kolejne elementy tej przerażającej układanki, Hanna trafia na pokłady zła
w ludziach, którym ufała.

 

28.11.2012r.

„Pokłosie”- film Władysława  Pasikowskiego

„Pokłosie” to polski dramat o perypetiach dwóch braci, którzy starają się wyjaśnić pewien sekret sprzed lat. Owa tajemnica to  kwestia tragedii w Jedwabnem. Niestety, z tej przyczyny bracia Franek i Józek Kalina stają się przeciwnikami pozostałych mieszkańców swojej wioski. Bracia, pokłóceni ze sobą od dłuższego czasu, zamierzają wytłumaczyć, co rzeczywiście miało miejsce. Prowadzone przez nich poufne dochodzenie doprowadza do coraz większej agresji wokół. Wychodzi zatem na jaw, co wydarzyło się we wsi wiele lat temu, ale ujawnienie tego sekretu odciśnie fatalne piętno na życiu zarówno braci, jak i pozostałych mieszkańców wioski.

28.11.2012r.

 

28.12.2012r.

 Eric – Emmanuell Schmitt. "Oskar i Pani Róża"

Książka opowiada o chłopcu nieuleczalnie chorym na białaczkę. Każdego dnia odwiedza go stara Pani Róża, wolontariuszka, która za pomocą przedziwnych opowieści o legendarnych zapaśniczkach pomaga dziecku pogodzić się z nadchodzącą śmiercią. Wymyśla dla Oskara zadanie. Chłopiec ma przeżywać każdy kolejny dzień tak, jakby było to 10 lat. Każdego dnia będzie pisać list do Boga, w którym opisze swoje wątpliwości i doświadczenia życiowe.

Bogna Ziembicka „Droga do Różan”

Główną bohaterką „Drogi do Różan” jest Zosia Borucka, córka właściciela Różan, małego dworku czy majątku pod Krakowem, zakochana bez pamięci w Krzysztofie, znajomym rodziny, z którym łączy ją namiętny romans z przeszłości i niewyjaśnione sprawy. Jej historia to opowieść o wielkiej miłości do swojego ukochanego miejsca na ziemi i o równie wielkim niespełnionym uczuciu do niewłaściwego mężczyzny.

Oskar_i_pani_Ra.jpgDroga_do_Ran.jpg

DKK 28.12.2012r.

 

29.01.2013r.

Katarzyna Grochola "Osobowość ćmy"

Katarzyna Grochola w swojej książce opisuje na pozór banalne historie. Na początek poznajemy ósemkę przyjaciół - cztery kobiety i czterech mężczyzn. Niby się przyjaźnią, spotykają co dwa tygodnie, ale tak naprawdę się nie znają. Autorka nie opisuje wydarzeń, lecz uczucia i relacje międzyludzkie. Kluczową postacią jest Buba, ma ona dwadzieścia dwa lata, niewyparzony język i włosy ciągle w innym kolorze, która na świat patrzy sercem. Chce ona uświadomić przyjaciołom, że w świecie uczuć wszystko jest możliwe. Jest to opowieść o grupie przyjaciół borykających się z różnymi problemami, jednak zawsze sobie pomagających i trzymających się .

 

29.01.2013r. -DKK

 

26.02.2013r.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk „Cukiernia pod Amorem. Hryciowie

Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Iga próbuje rozwikłać dawną rodzinną tajemnicę. W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu  i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów.
W ostatnim tomie tej bestsellerowej sagi poznamy burzliwe losy Giny Weylen w czasie drugiej wojny światowej. Wyruszymy wraz z nią w pełną dramatyzmu podróż po okupowanej Europie,  z rodziną Zajezierskich zaś pochylimy się nad tymi, którzy zostali w kraju.
Bliżej poznamy historię Celiny i jej małżeństwa, a także dowiemy się, w jakich okolicznościach Hryciowie stali się właścicielami cukierni Pod Amorem. Czy Idze uda się rozwiązać zagadkę tajemniczego pierścienia? Czy Celina wróci do zdrowia i spotka się z miłością swego życia? Czy spełnią się ambitne plany Igi, a jej ojciec zazna wreszcie szczęścia w życiu osobistym?
Autorka przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach oraz wytrwałym dążeniu do wyznaczonych celów.

IMG_8281.JPG 

DKK-26.02.2013r.


18.04.2013r

Jodi Picoult " Zagubiona przeszłość"

Delia Hopkins ma bajkowe życie. Mieszka w uroczym miasteczku w sielskim stanie New Hampshire. Ma małą córeczkę, przystojnego narzeczonego, ukochanego ojca oraz psa,z którym pracuje przy poszukiwaniu zaginionych ludzi. Trwają przygotowania do ślubu. Ni stąd, ni zowąd Delię zaczynają dręczyć wspomnienia, których nie potrafi wyjaśnić ani umiejscowić     w czasie i przestrzeni. A potem nagle w jej domu zjawia się policjant, przynosząc nieoczekiwaną wiadomość, która rujnuje bezpieczny świat młodej kobiety.
Co czuje człowiek, dowiedziawszy się, że nie jest tym, za kogo się uważał? Jak pogodzić się   z faktem, że kochany człowiek ukrywał prawdziwą tożsamość, a jakaś obca osoba może rościć sobie prawo do silnych więzi? Dlaczego na pozór słuszne decyzje są często krzywdzące dla innych? Jodi Picoult dotyka kolejnego trudnego tematu zaczerpniętego z życia, przedstawiając go z właściwą sobie przenikliwością, empatią i wrażliwością.

Piculd.jpg

DKK-18.04.2013r.

08.06.2013r.

 Corinne Hofmann   „Biała Masajka"

Jest to relacja z czterech lat, które autorka spędziłam w buszu .Gdy tylko przyjechała do Kenii, poczuła się jak w domu, choć nigdy przedtem nie była w Afryce. Zaledwie poznała Lketingę - wiedziała, że ten fascynująco piękny wojownik z plemienia Masajów jest mężczyzną jej życia. Corinne, młoda Szwajcarka - oszołomiona intensywnością swojego uczucia - wyrusza za ukochanym do maleńkiej wioski w kenijskim buszu. Poślubia Afrykańczyka, zamieszkuje z jego rodziną w szałasie i podporządkowuje się regułom plemiennym Masajów. Ukoronowaniem jej szczęścia wydają się narodziny córki Napirai, ale już wkrótce szalona zazdrość męża zamienia życie Corinne w piekło. Groźba wydania kilkuletniej córeczki za mąż skłania ją wreszcie do ucieczki.

Biaa_Masajka.jpg

DKK 08.06.2013r.

 

30.09.2013r.

Alberta Cohena "Solal"

Solal to młody Żyd z Kefalinii, przystojny, inteligentny, o pantagruelicznej ambicji, cieszący się szalonym powodzeniem u kobiet. Wykorzystując to, uwodzi żonę konsula Francji, a kiedy wybucha skandal, ucieka z wyspy i przez Marsylię udaje się do Paryża. Tu otwiera się przed nim upragniona szansa kariery: jako oportunista z łatwością wkręca się w sfery rządowe, poślubia córkę premiera i dzięki intrygom zdobywa ministerialne stanowisko. Ale to nie koniec jego przygód i perypetii miłosnych… Nie zapomina przy tym o swoich żydowskich ziomkach z Kefalinii, którym wobec wzbierającej grozy rasizmu pragnie zapewnić bezpieczny byt we Francji. Nie jest to jednak proste, dlatego pięciu Walecznych wraz z grupą najbliższych krewnych i przyjaciół Solala wędruje z Kefalinii do Genewy, Paryża, Saint-Germain, Rzymu aż wreszcie docierają do wymarzonej Palestyny, która jednak przynosi gorzkie i tragiczne doświadczenia.

Solal.jpg

DKK-30.09.2013r.

22.10.2013r.

Krystyny Chiger, Daniel Paisner "Dziewczynka w zielonym sweterku" 

Prawdziwa historia Krystyny Chiger – w czasie wojny żydowskiej dziewczynki, której życie ocalił Leopold Socha – polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. To, co wydawało się okazją do zarobku, stało się jednak heroiczną walką o życie ludzkie…

Tytułowa dziewczynka to ośmioletnia Krysia, która opowiada o pobycie w lwowskim getcie          i codzienności ukrycia w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów – między przedwojennym, opływającym w luksusy życiem rodziny Chigerów, a miesiącami spędzonymi  w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem na siłę ludzkiego charakteru.

DwZS.jpg

22.10.2013r.-DKK

21.11.2013r.

Sara Gruen „Woda dla słoni”.

Jacob Jankowski, student weterynarii na ostatnim roku, po tragicznej śmierci rodziców przyłącza się do cyrku. Pracując jako weterynarz zakochuje się w Marlenie, która jest żoną właściciela i tresera Augusta. Gdy cyrk jest na skraju bankructwa August kupuje słonia o imieniu Rosie. Jedyną jego metodą tresury jest dźganie słonia metalowym szpikulcem do krwi. Nie podoba się to jednak Jakobowi i Marlenie, więc postanawiają coś zrobić. Zostają ciężko pobici przez Augusta, postanawiają więc uciec. Lecz on ich łapie i bije do nieprzytomności. Film kończy się zemstą reszty załogi na Auguście poprzez wypuszczenie wszystkich zwierząt podczas spektaklu. Gdy właściciel dowiaduje się o romansie dwóch głównych postaci postanawia udusić Marlenę. Lecz zdolna słonica Rosie zabija go i razem z Marleną, Jakobem i resztą zwierząt wyrusza szukać nowego domu.

WdS.jpg

DKK-21.11.2013r.

17.12.2013r.

Stanisław Dziwisz "Świadectwo"

"Świadectwo" to  książka-wyznanie Jego Eminencji Kardynała Stanisława Dziwisza w rozmowie z Gian Franco Svidercoschim. Poruszające wspomnienia przyjaciela i sekretarza Papieża, który zmienił świat. Książka, której zakres obejmuje lata w Polsce (1966-1978) i przez lata pontyfikatu (1978-2005) opowiada słowami kardynała Dziwisza historię Papieża, podkreślając jego postawę i osobowość podczas przełomowych wydarzeń, takich jak upadek muru berlińskiego czy 11 września 2001. Podróże, polityka, epokowe decyzje, ale również dzienne czynności, modlitwy i choroby - niepublikowane wcześniej materiały przedstawiające portret człowieka - giganta naszych czasów.


wiadectwo.jpg

17.12.2013r.-DKK

 

28.01.2014r.

Stephanie Kallos "Roztrzaskane życie"

Margaret od wielu lat mieszka sama we wspaniałej rezydencji w otoczeniu dziesiątek drogocennych figurek, waz i talerzy, zgromadzonych przez jej ojca. Cacka są piękne, ale wciąż przypominają o tragedii Żydów, którym zostały skonfiskowane podczas wojny. Na wieść o tym, że zostało jej niewiele życia, Margaret postanawia uporać się z przeszłością, która zaciążyła także i na jej osobistym szczęściu. Nieoczekiwanie zyskuje bratnią duszę. Jest nią Wanda, młoda, poraniona przez los kobieta pracująca w teatrze. We dwie wpadają na niezwykły pomysł, jak pozbyć się złych wspomnień i zrobić dla innych coś dobrego, odkupując dawne winy.

DKK_ycie.jpg

DKK-28.01.2014r.

DKK "Roztrzaskane życie"

 

25.02.2014r.

Marlena De Blasi " Smaki Południowej Italii"

  W jaki sposób piecze się wykradzioną świnię? Jak smakuje owsianka Horacego – zupa, którą starożytny poeta leczył swą niestrawność? Jakie dania kryją poetyckie nazwy: Cytrynowe westchnienia i Los Persefony, i na czym polega żart w potrawie zwanej Małymi cielaczkami z Desulo? Co składa się na menu obowiązujące podczas Pasquetta – wielkanocnego pikniku w Apulii i jaka jest geneza pantagruelicznej panardy, wystawnej hulanki urządzanej przez abruzyjczyków? W czyim modlitewniku przeszmuglowano do Włoch drogocenny szafran i gdzie wymyślono naleśniki, do których autorstwa zupełnie niesłusznie przyznają się Francuzi?...

Pełna anegdot, ciekawostek kulinarnych i smakowitych przepisów na lokalne dania z ośmiu regionów południowych Włoch książka kucharska autorki "Tysiąca dni w Wenecji" w pasjonujący sposób przybliża tajemnice i smaki słynnej la cucina povera.
Smaki_Poudniowej_Italii.jpg

DKK 25.02.2014r.

 

27.03.2014r.

Wojciech Kuczok "Senność"

Nowa powieść Wojciecha Kuczoka to historia trzech mężczyzn. Adam jest młodym lekarzem szukającym partnera, który zaspokoi jego potrzebę miłości. Robert to pisarz w kryzysie wyczekujący powrotu sił twórczych. Pan Mąż, trzeci z bohaterów, jest dyrektorem banku i mężem swojej żony, gwiazdy teatralnej, z którą bardzo chciałby mieć syna. Codzienne życie każdego z nich naznaczone jest niespełnieniem. Żaden nie ma dość siły, aby osiągnąć to, czego pragnie. Zbieg okoliczności sprawia, że ich powikłane losy splatają się. I to wytrąca ich z letargu. Senność jest opowieścią na wskroś filmową. Pisana równolegle ze scenariuszem pod tym samym tytułem, wiernie oddaje perypetie bohaterów, z którymi zetkną się widzowie w kinach. Jednak, jak powiada sam autor, pisarz ma tę przewagę nad reżyserem, że przestrzeń pozakadrowa nie musi pozostawać w strefie domysłów widza.

Kuczok.jpg

DKK-27.03.2014r.

14.05.2014 r.

Marek Krajewski – "Festung Breslau"

Wrocław, wiosna 1945 roku. Sześćdziesięciodwuletni, zawieszony w obowiązkach oficer Eberhard Mock prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa pasierbicy znanej antyfaszystki. Doświadczony przez życie bohater przemierza bombardowane miasto, nieustannie narażając się na śmierć. Musi wybierać pomiędzy potrzebą wyjaśnienia sprawy a chęcią zapewnienia bezpieczeństwa żonie, pomiędzy ucieczką z Breslau a pozostaniem w mieście.

Festung Breslau to mistrzowsko skonstruowany kryminał, czerpiący z najlepszych tradycji gatunku, niebanalny i zaskakujący. Znakomity język współtworzy zagadkowy nastrój, trzymająca w napięciu intryga powoli odsłania przed czytelnikami swoje tajemnice, postacie są interesujące i niejednoznaczne. Krajewski z niezwykłą dokładnością kreśli obraz dawnego Wrocławia. Tym razem czytelnik prowadzony jest także przez podziemną część miasta, zamienionego przez Niemców w twierdzę.
Krajewski.jpg
27.06.2014r.
Zbigniew Mentzel- "Wszystkie jężyki świata"

 

Świetna, wielowarstwowa powieść, której akcja toczy się w Warszawie, dziesięć lat po upadku komunizmu. Jeden dzień z życia bohatera książki to zaledwie punkt wyjścia do opowieści o skomplikowan ych relacjach rodzinnych, o dorastaniu w Polsce lat 50. i 60. i o zawiłych losach polskiej inteligencji. Przede wszystkim jednak jest to pasjonująca historia kogoś, kto pragnie wyrazić siebie, kto dąży do prawdy i próbuje nadać swemu życiu głębszy sens. W powieści Zbigniewa Mentzla spomiędzy obrazów współczesności wyłania się historia, a spod śmiechu i groteski przebija refleksja nad tajemnicą ludzkiego losu i istotą j ęzyka.

DKK.jpg

16.10.2014r.
Wojciecha Cejrowskiego -„Rio Anaconda. Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana”

 

W książce autor opisuje kolejną ze swoich wypraw w głąb amazońskiej dżungli, którą podjął     w poszukiwaniu jednego z izolowanych od współczesnej cywilizacji plemion indiańskich. Wojciech Cejrowski, ekscentryk z fantazją i niezwykłym poczuciu humoru, podróżnik, fotograf, dziennikarz radiowy i telewizyjny (WC Kwadrans, Z kamerą wśród ludzi…). Od 25 lat organizuje wyprawy  w najdziksze zakątki kuli ziemskiej. Jako trzeci w historii Polak został przyjęty do Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.

Rio.jpg

DKK-16.10.2014r.

26.11.2014r. 

Jodi Picoult "Bez mojej zgody".

 

Annie nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku 13 lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew, żeby utrzymać przy życiu swoją starszą siostrę Kate, która w dzieciństwie zapadła na białaczkę. Annie została poczęta w sztuczny sposób, tak aby jej tkanki wykazywały pełną zgodność z tkankami siostry. Aż do tej pory akceptowała tę swoją życiową rolę. Teraz jednak dojrzewa do podjęcia decyzji, która podzieli jej rodzinę, a dla ukochanej siostry będzie wyrokiem śmierci.

Bez.JPG

DKK-26.11.2014r.

18.12.2014r.

Szymon Hołownia  "Bóg.  Życie i twórczość".

Szymon Hołownia uwielbia ambitne projekty. Taki jest również ten: książka, która ma być pierwszą na świecie biografią Boga! Jak na biografię przystało, autor zaczyna od samego początku, czyli - no właśnie, od kiedy? Relacja Boga i czasu to jeden z poruszanych przez Hołownię fascynujących tematów. Znany dziennikarz opisuje nasze wyobrażenia dotyczące Stwórcy, próbując odpowiedzieć na najczęściej nurtujące nas pytania: czy rzeczywiście Bóg jest jeden, dlaczego w Starym Testamencie bywał okrutny i mściwy, a w Nowym twierdził, że najważniejsze to kochać i przebaczać, czemu nie daje się zobaczyć, dlaczego objawił się akurat Żydom i czym jest Trójca Święta?

Najważniejsze teologiczne koncepcje, charakterystyczny styl Hołowni i liczne osobiste refleksje autora na temat jego stosunku do Stwórcy to wybuchowa mieszanka!

Bg.jpg

DKK-18.12.2014r.

 

27.01.2015r.

Jan Grzegorczyk- "Cudze pole. Przypadki księdza Grosera".

Czy kapłaństwo jest pracą na cudzym polu, a jeśli tak, to czy może ona dać człowiekowi miłość, poczucie sensu? Czy ksiądz Wacław stanie pośród księży, dla których sutanna staje się pancerzem nie do udźwignięcia, a celibat niczemu nie służącym anachronizmem? Czy dręczony przeciwnościami, które fundują mu bliscy i wrogowie podda się i poszuka szczęścia w miłości do kobiety i założeniu własnego domu?

"Cudze pole« to brawurowe zwieńczenie trylogii »Przypadków księdza Grosera«. Miał rację ksiądz Andrzej Luter, pisząc po »Truflach«, że jeśli Grzegorczyk utrzyma formę, to trzeci tom będzie najlepszy. Miał absolutną rację. J. Grzegorczyk nie tylko formę utrzymał. Nie wiem jak on to robi, że pisze coraz lepiej i lepiej..."

CP.jpg

DKK-27.01.2015r.

26.02.2015r.

Jodi Picoult - "W naszym domu".

Nastoletni Jacob Hunt cierpi na zespół Aspergera, czyli łagodną postać autyzmu. Jacob nie umie czytać sygnałów społecznych ani wyrażać swoich myśli i uczuć, unika kontakt wzrokowego, ma też specjalistyczne zamiłowanie, którym jest analiza kryminalistyczna. Pojawia się w miejscach, gdzie policja prowadzi śledztwo i instruuje detektywów, co należy zrobić… a do tego najczęściej ma rację. Gdy pewnego dnia policja znajduje zwłoki jego prywatnej instruktorki umiejętności społecznych, Jacob sam staje się obiektem zainteresowania detektywów. Wszystkie charakterystyczne cechy zespołu Aspergera w oczach policjantów mogą być równoznaczne z przyznaniem się do winy. Jacob niespodziewanie zostaje oskarżony o morderstwo…

W-naszym-domu_.jpg

DKK-26.02.2015r.

 

20.03.20015r.

Zbigniew Domino. "Syberiada polska".

Powieść Zbigniewa Domino jest jednym z najobszerniejszych i najpoważniejszych w piśmiennictwie polskim ujęć „tematyki zesłańczej”, to znaczy losów ludzi „przesiedlonych’ w głąb ówczesnego Związku Radzieckiego z zajętych przez Armię Czerwoną we wrześniu roku 1939 – w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow – ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. „Syberiada...” to utwór ambitny, zrodzony z autentycznego trudu pisarskiego i wiernej pamięci własnych doświadczeniach życiowych autora. Będzie dla czytelników nieocenionym źródłem wiedzy o tym dramatycznym rozdziale „polskich losów” i silnym, głęboko wzruszającym przeżyciem. Narracja powieściowa w całości jest silna i czysta w wyrazie, przykuwa uwagę, zjednuje bohaterom powieści życzliwość i współczucie czytelnika. A obraz losów zesłańców, ukazany w szerszym kontekście sytuacji w ówczesnym ZSRR, postaw, nastrojów i lęków jego mieszkańców, uznać trzeba za sprawiedliwy i uczciwy, wolny od wszelkiej demagogii, urazów i uprzedzeń. Kontynuacja niezwykle dramatycznych losów rodu Dolinów w okresie powojennym następuje w kolejnych częściach sagi: Czas kukułczych gniazd (tom II) oraz Młode ciemności (tom III).  Na podstawie pierwszej części cyklu powieściowego Zbigniewa Domino powstał film Syberiada polska w reżyserii Janusza Zaorskiego.

SP.jpg

DKK-19.03.2015r.

 

29.04.2015r.

Danielle Steel "Bezpieczna Przystań"

Ophélie wraz z córką spędza lato nad oceanem. Bajeczna sceneria nie łagodzi bólu niedawnej tragedii. Aż do dnia, gdy pojawia się Matthew - utalentowany malarz, który daje dziewczynce lekcje rysunku, a matkę... urzeka. Ale przypadkowo znaleziony list zwiastuje początek dramatu...
Powieść jest prawdziwą pochwałą życia!

Bezpieczna_przysta.jpg

DKK-29.04.2015r.

 

14.05.2015r.

Małgorzata Kalicińska- "Lilka"

Bohaterką jest Marianna Roszkowska - kobieta po pięćdziesiątce, dziennikarka średniego szczebla w redakcji poczytnego, kolorowego czasopisma. Wychowana w kochającej rodzinie, ale doświadczywszy też wielu zakrętów i zawodów z perspektywy lat zaczyna głębiej przypatrywać się swojemu życiu. Kogo kochała, kto kochał ją, a kto ukształtował ją samą? Ile dobra zaznała, a ile zła?
Nadszedł czas, żeby spojrzeć na swe życie w zupełnie nowym świetle. Pustoszeje rodzinne gniazdo - dorasta syn i opuszcza dom matki, zaczynają odchodzić i umierać bliscy. Z pozoru normalna kolej rzeczy, na którą jednak nigdy nie jesteśmy gotowi. Marianna z powodu złych doświadczeń z młodości jest odrętwiała uczuciowo i dopiero konieczność zaopiekowania się nielubianą, samotną i chorą siostrą sprawia, że zaczyna się w niej rodzić ciepłe, a potem bardzo prawdziwe, a jednocześnie zaskakujące, gorące uczucie do niej.

MK.jpg

DKK-14.05.2015r.

 

18.06.2015 r.

Eric-Emmanuel Schmitt-„Kobieta w lustrze”.

    Życie to coś więcej.
Więcej niż rola do odegrania. Niż religia i konwenanse. Więcej niż mąż i dziecko. Pieniądze i sława.
     Trzy kobiety. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka zafascynowana psychoanalizą.
Na pozór dzieli je wszystko.
Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne.

      Eric-Emmanuel Schmitt, zdobywca nagrody literackiej Goncourtów 2010, zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez czas i historię, by przedstawić losy fascynujących kobiet. W swej najnowszej powieści z wrażliwością filozofa i pasją wytrawnego detektywa zgłębia tajemnice kobiecej duszy.
W tym lustrze może się przejrzeć każda z nas.

Kwl.jpg

DKK-18.06.2015 r.

 

23.09.2015 r.

Anna Ficner-Ogonowska - "Zgoda na szczęście".

Hania już wie, że chce dzielić życie z Mikołajem. Uwielbia, gdy ukochany budzi ją czułymi pocałunkami i śniadaniem podanym do łóżka. Ale na ich drodze wciąż pojawia się wiele przeciwności. Dramatyczne sytuacje dotykają także ich najbliższych. Na szczęście wokół nie brak tych, którzy gotowi są ich wesprzeć, jak ciotka Anna – pełna energii, a przy tym jakże troskliwa i wyrozumiała. Z pomocą spieszy także nadzwyczajna w swej dobroci pani Irenka, która tym razem odegra wyjątkową rolę.

ZnS.jpg

DKK - 23.09.2015 r.

 

25.11.2015 r.

Camilla Lackberg -"Syrenka"

W Fjällbace w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Cztery miesiące później przypadkowy spacerowicz natrafia na jego zwłoki w skutym lodem jeziorze. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy znajomy zmarłego, pisarz Christian Thydell, zaczyna dostawać anonimowe pogróżki.
Ktoś szczerze go nienawidzi i nie zawaha się spełnić groźby. Kiedy znalezione zostają zwłoki kolejnego mężczyzny, policja doszukuje się wspólnego wątku, a tropy prowadzą w przeszłość...

Syrenka.jpg

DKK-25.11.2015 r.

 

17.12.2015 r.

Gretchen Rubin -"Projekt szczęścia "

Gretchen Rubin zrozumiała to pewnego deszczowego dnia i zdecydowała, że sama spróbuje odkryć tajemnicę szczęścia. Aby tego dokonać, wprowadziła w życie Projekt Szczęście. Przez rok w każdym miesiącu skupiała się na określonej dziedzinie, takiej jak małżeństwo, praca, rodzicielstwo, samospełnienie. W styczniu, lutym, marcu? podejmowała nowe postanowienia: by okazywać miłość, kłaść się wcześniej spać, prosić o pomoc, bawić się, nie myśleć o skutkach. Wnikliwie przetestowała największe mądrości świata, współczesne odkrycia naukowe oraz lekcje popkultury na temat tego, jak być szczęśliwym. Wszystko po to, aby do grudnia osiągnąć pełnię szczęścia?

PS.jpg

DKK-17.12.2015r.

DKK-28.01.2016 r.

 

25.02.2016 r.

Ewa Ostrowska-" Ja, pani woźna".

Kasia traci wszystko, co w życiu ważne: męża, który odszedł do bogatszej, miłość syna obwiniającego ją o odejście ojca oraz dobrze płatną pracę. Zmuszona okolicznościami podejmuje pracę woźnej w szkole podstawowej. Wydarzenia te zmieniają jej punkt widzenia oraz ocenę ludzi. Czy los Kasi się odmieni? Czy odzyska miłość syna? Między łzami a śmiechem trafimy na zaskakujące zakończenie.

Ja.jpg

DKK-25.02.2016 r.

 

31.03.2016 r.

Cheryl Strayed - " Dzika  droga".

Jest to szczera i prosta opowieść o kobiecie, która postawiła wszystko na jedną kartę i samotnie ruszyła w drogę liczącą kilka tysięcy kilometrów. Trzy miesiące wśród dzikiej przyrody, w górach, na stepie, z plecakiem, spotykając przypadkowych wędrowców - to zdecydowanie dobry czas na zgubienie problemów cywilizacji, a odnalezienie prawdziwego ja. Udowodniła, że DROGĘ warto wybrać sobie samemu.


DD.jpg

DKK-31.03.2016r.

 

27.04.2016 r.

Roma Ligocka - " Czułość i obojętność"

Kiedy myślisz, że już dochodzisz do sedna, ukazuje się kolejna tajemnica!

Opowieści szkatułkowe, mistrzowskie połączenie codziennych obserwacji i wydarzeń z przeszłości, skłaniające do refleksji nad tym co jest naprawdę w życiu ważne.

Autorka w najnowszym tomie opowiadań "Czułość i obojętność", z właściwą sobie życiową mądrością doskonale opisuje istotne punkty na naszych życiowych mapach. Jak nadać życiu właściwy kierunek, tęsknoty, które tkwią w każdym z nas; za ładem w życiu, sensem, stabilnymi korzeniami, za miłością i szacunkiem.
Roma Ligocka odpowiada na wzorowane na kwestionariuszu Prousta pytania, które chodź proste na pierwszy rzut oka, okazują się fundamentalne, pokazując rzeczywistość z niezwykłą głębią i trafnością oraz złożonością. Wielka gratka dla wszystkich miłośników jej twórczości oraz tych, którzy chcą bliżej poznać Autorkę.

Czuo.jpg

DKK-27.04.2016 r.

 

22.06.2016 r.

Judi Picolt "To, co zostało"

Osamotniona Sage Singer, zrozpaczona po śmierci matki, zaprzyjaźnia się ze starszym panem, ulubieńcem lokalnej społeczności, emerytowanym nauczycielem. Pewnego dnia Josef prosi ją o nietypową przysługę: chciałby, aby pomogła mu umrzeć. Wyznaje, że nie jest tym, za kogo przez wiele lat się podawał. Mężczyzna skrywa straszną tajemnicę z przeszłości, sięgającą czasów II wojny światowej i masowych mordów na ludności żydowskiej. Czy Sage zgodzi się mu pomóc? Czym będzie wówczas jej czyn: aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka czy wymierzeniem sprawiedliwości bezwzględnemu naziście? Czy ma do tego prawo?

To_co_zostao.jpg

DKK-22.06.2016 r.

28.09.2016r.

 Charlotte Link ”Lisia dolina"

Słoneczny sierpniowy dzień kończy się dla Matthew Willarda koszmarem. Wracając ze spaceru z psem, dociera na opustoszały parking, na którym powinna czekać na niego żona. Zastaje tylko samochód, po Vanessie ginie wszelki ślad. Matthew jest przekonany, że Vanessa nie odeszła z własnej woli, nie domyśla się jednak całej przerażającej prawdy: kobieta została uprowadzona. Porywacz, wielokrotnie skazany kryminalista Ryan Lee, zanim jeszcze zacznie się domagać okupu, zostaje aresztowany z powodu udziału w bójce i ląduje za kratkami. Ryan nie ma odwagi wyjawić prawdy nawet swemu adwokatowi, choć wie, jaki okrutny los czeka porwaną.

Prawie trzy lata później scenariusz owych zdarzeń się powtarza. Znów w tajemniczych okolicznościach przepada bez śladu kobieta, policja jest bezradna. Nadal bowiem nikt nie wie, co takiego uczynił wówczas Ryan, który został tymczasem wypuszczony na wolność...

Link.jpg

DKK-28.09.2016r.

 

27.10.2016r.

Jodi Picoult "Głos serca"

Jane zawsze żyła w cudzym cieniu. Od nieszczęśliwego dzieciństwa ucieka w małżeństwo z biologiem, pracoholikiem skupionym na karierze zawodowej, Oliverem Jonesem. Jane i to potrafi znieść. Dopiero gdy uświadamia sobie, że również ich córka, Rebeka, jest dla Olivera mało istotna, rodzi się w niej bunt. Pewnego dnia zostawia męża z jego ukochanymi nagraniami wielorybich pieśni i razem z córką wyrusza z San Diego do swojego brata, Joleya, który mieszka w Massachusetts. Jedzie przez całą Amerykę, prowadzona jego listami, czekającymi w oznaczonych urzędach pocztowych. Każdy list otwiera szansę refleksji nad zapomnianą przeszłością i świeżego spojrzenia w przyszłość, a podróż przez kontynent niesie ze sobą wiele niespodzianek. Oliver, nawykły do tropienia humbaków w głębinach oceanów, chce odzyskać żonę i córkę. Jeśli ma tego dokonać, będzie musiał nauczyć się patrzeć na świat, a także na siebie, innymi oczami.

gos.jpg

DKK-27.10.2016 r.

 

24.11.2016 r.

 Hallgrímur Helgason " Kobieta w 1000°C".

Herra to osiemdziesięcioletnia wnuczka pierwszego prezydenta Islandii – mieszka w garażu, z laptopem i starym granatem ręcznym. Pod łóżkiem ma dwa kartony pall malli, które zdąży wypalić, nim wysadzi się w powietrze. W głowie korowód nieprawdopodobnych, a jednak prawdziwych wspomnień: szaleństwo drugiej wojny światowej, ekscesy lat sześćdziesiątych, gdy romansowała z Beatlesami, absurdy współczesności. Za oknem Islandia, która właśnie pogrąża się w kryzysie.

Hallgrímur Helgason nie ma dla nas litości. Tnie ostrzem satyry, wrzuca w szalony wir historii, każe patrzeć na świat oczami ekscentrycznej staruszki. Jak nikt inny potrafi oddać szaleństwo współczesnego świata, pisać o sprawach przejmujących i trudnych w sposób ironiczny i pełen humoru. Wielokrotnie nagradzany; jego powieść 101 REYKJAVIK doczekała się słynnej ekranizacji. Kobieta w 1000°C została nominowana do Nordic Council Literature Prize oraz Icelandic Literary Prize.

kobieta-.jpg

DKK-24.11.2016r.

 

24.01.2017r.

Jonas Jonasson -"Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął"

Zabawna komedia o starszym panu, który ucieka z domu opieki, by jeszcze trochę pożyć

Allan Karlsson przygotowuje się do uroczystości urodzinowej w domu spokojnej starości. Jednak nie chce pogodzić się z upływającym czasem i ma chrapkę na to by coś przeżyć. Ale człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem Churchillem, pił wódkę ze Stalinem i znał Mao Zedonga, nie może tak po prostu zdmuchnąć świeczek na torcie. Wymyka się przez okno i rusza w życiową podróż…

Stulatek.jpg

DKK-24.01.2017r

21.02.2017 r.

Igor Ostachowicz -"Zielona wyspa"

Bezludna wyspa, na którą można dotrzeć tylko helikopterem, a na niej przepiękny przeszklony dom, wyposażony we wszystko, o czym można zamarzyć. Magda przyjeżdża tu, by w samotności odpocząć i zebrać myśli po zdradzie bogatego męża. Okazuje się jednak, że nie jest sama na wyspie… Zaczyna się walka z czasem, lękiem, ciekawością, pożądaniem.


 zielona.jpg

DKK-21.02.2017r.

 

22.03.2017r.

Maja Sontag."Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy" 

Majubaju to filozofia życia realizowana w podróżach.
Stan świadomości, wrażliwej otwartości oraz ciekawości.

Nie trzeba być surwiwalowcem, naukowcem, Kapuścińskim w spódnicy by samotnie i mądrze przemierzać świat.

Każdy rodzaj podróżowania jest dobry, ważne żeby odpowiadał Tobie, skrojony był na Twoje potrzeby, przewidywał element ryzyka ale dawał poczucie komfortu. Jazda na ignoranta jest poza kategorią.

Majubaju jest takie i nie inne, śmieszne, promienne, ujmująco szalone, trochę na objazdowy cyrk (ło matko jaka wysoka pani!), byle do przodu.
Czasami hostel, czasami plebania wuja, trafia się kurort bywa i chmurka.

Majubaju przejawia się z wszechogarniającym zachwytem w nowo odwiedzonych miejscach. W chwilach gdy ogarnia Cię poczucie radości, gdy chwytasz się za głowę i chłoniesz cuda na kiju. Majubaju odrzuca na czas wyjazdów poukładaną codzienność i odnajduje sens w chaosie i surrealizmie. O Majubaju nie świadczą liczne pamiątki ani zdobiące ściany trofea. To nie tomy albumów ze zdjęciami lecz tęsknota za kolejną wyprawą i nieznanym czającym się za progiem domu. To marzenia o spełnianiu marzeń, takich z rozmachem, o skokach ze stratosfery, o zielonych migdałach...
No dobra a teraz do roboty. Wstań i idź, bierz i jedź!
Niech Majubaju będzie z Tobą!

Maju.jpg

DKK-22.03.2017 r.

27.04.2017r.

Agnieszka Gil "Układ nerwowy"

Wydawałoby się, że Magdalena ma wszystko, czego potrzebuje: dobrze zarabiającego męża, wygodne życie, udane dziecko i dużo czasu na realizowanie swoich pasji.

Jednak trudno się tym wszystkim cieszyć, jeśli mąż jest alkoholikiem i odmawia podjęcia terapii, zapewniając, że wszystko ma pod kontrolą.
Kobieta początkowo próbuje mu wierzyć, w końcu jednak przychodzi moment, kiedy trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i odważyć się poprosić o pomoc…

Najnowsza powieść Agnieszki Gil mimo że podejmuje trudny temat, nie jest pozbawiona optymizmu. Bohaterka ma oddaną przyjaciółkę, ciekawe hobby i – czego chyba sama się po sobie nie spodziewała – determinację. To wszystko daje jej siłę do walki.

A w tle – jak zwykle w powieściach tej autorki – przepiękny Wrocław.

uklad-nerwowy-w-iext35324277.jpg

DKK-27.04.2017 r.

 

31.05.2017 r.

Hanna Cygler- "Złodziejki czasu"

Zabawna powieść o czterech pisarkach, które poznają się na gali festiwalu literatury kobiecej. Są w różnym wieku, ale łączy je pasja pisania. Miłość i zdrada, problemy małżeńskie, skrywana przez lata tajemnica - wszystko, co przeżywają razem i osobno, jest doskonałą inspiracją dla ich twórczych umysłów. Czy połączenie horroru, romansu i kryminału to nie jest mieszanka zbyt wybuchowa?

Zodz.jpg

DKK-31.05.2017 r.

 

28.06.2017r.

Michelle Cohen Corasanti - „Drzewo migdałowe”.

Młody Palestyńczyk – Ahmad – żyje ze świadomością, że nie jest w stanie wygrać z logiką okrutnej wojny. Dorasta w środowisku przesiąkniętym strachem przed utratą domu, pracy albo życia. Najgorsza jest jednak obawa o bliskich. Nie wiadomo, co przyniesie jutro. W dwunaste urodziny Ahmad staje twarzą w twarz z najgorszymi widmami. Siostra traci życie, ojciec z jego winy trafia do więzienia, izraelskie wojsko konfiskuje dom, a ukochany brat pała żądzą zemsty, która może go doprowadzić tylko do zguby. Ahmad musi się zaopiekować skrzywdzoną rodziną i odnaleźć lepszą przyszłość dla siebie. Obdarowany cudownym umysłem, zdolnym przełamać wszelkie matematyczne granice, chce dać nadzieję sobie, swoim bliskim i udręczonej ojczyźnie.

MD.jpg

DKK-28.06.2017r.

 

26.10.2017r.

Richard Paul Evans- "Zimowe sny"

"Zimowe sny" to powieść bestsellerowego autora Richarda Paula Evansa - wyjątkowa dla polskiego czytelnika. Autor pisał tę książkę w czasie podróży po Polsce i umieścił w niej wiele polskich wątków. Jest to wzruszająca opowieść o tym, że nawet złamane serce może pokochać na nowo, a sny mają tajemniczą moc i potrafią podsunąć rozwiązanie życiowych dylematów.

Nawet złamane serce może pokochać na nowo 

„Życie jest glebą, nasze decyzje i czyny słońcem i deszczem, ale nasionami są nasze sny”.
Joseph nigdy wcześniej nie przywiązywał wagi do snów. Był osobą mocno stąpającą po ziemi – wschodzącą gwiazdą reklamy i dumą ojca, co budziło zazdrość jego starszych braci. Nie przypuszczał, że pewien sen, który od razu zrodził w jego sercu niepokój, okaże się proroczy…

Zimowe.jpg

DKK-26.10.2017r.

 

27.11.2017r.

Maria Nurowska-"Miłość rano, miłość wieczorem"

Michał Ogórek- "Polska Ogórkowa: Podręcznik dla wszystkich klas"

Jerzy, powstaniec warszawski, podczas powojennej zawieruchy zostaje oddzielony od młodej żony.  Nie wie, że Zofia jest w ciąży i wkrótce na świat ma przyjść ich córka Ania. Przypadkiem Jerzy i Zofia spotykają się po latach. Ona jest sławną śpiewaczką operową, on – wziętym architektem. Małżonkowie z trudem się rozpoznają, a Jerzy niespodziewanie dowiaduje się, że jest ojcem. Anna sprawia jednak sporo kłopotów, utrzymuje kontakty z terrorystyczną Frakcją Czerwonej Armii i trafia do więzienia w zachodnich Niemczech. Jerzy wspólnie z powstańczymi kolegami postanawia ją odbić. Ich akcja nie ma zbyt wielkich szans powodzenia, ale Jerzy za wszelką cenę chce odbudować rodzinę. Czy mu się uda? Czy odnowi relację ze swoją młodzieńczą miłością i nawiąże więź z nieznaną córką?

Mio.jpgPoska.jpg 
"Polska Ogórkowa:Podręcznik dla wszystkich klas".

Zbiór satyrycznych felietonów i miniatur jednego z najdowcipniejszych Polaków. Na ostro, ironicznie i bez trzymanki o naszej polityce, historii, kulturze oraz jej braku. Kto nas bije w piersi? Jak smakuje lizing przez szybkę? Dlaczego płeć jest słaba? Jak zlikwidowano seks? Jak żyć samym powietrzem? Oraz dziesiątki innych pytań, które wywołają w was śmiech i inne zdrowe reakcje na absurdy naszej rzeczywistości. 

 

14.12.2017r.

Grochola Katarzyna "Zagubione niebo"


zn.jpg

Niebo zagubione. Niebo odnalezione. Dla wszystkich. A głównie dla tych, którym wydaje się, że świat się kończy, podczas gdy on się dopiero zaczyna.

Zagubione niebo to historie nowe i odnalezione, które gubiły się na łamach prawie zapomnianych już dzisiaj gazet. Wreszcie ułożyły się w całość - w opowieść o różnych porach roku w życiu każdej i każdego z nas, w piękną opowieść.
Pierwsze miłosne uniesienia i rozczarowania, zachwyty nad życiem i bolesne porażki. Długie i krótkie związki, miłość do utraty tchu, cierpienie po rozstaniu. Zdolność wybaczania, umiejętność zapominania. A my marzymy i nie tracimy wiary. Lepiej bowiem mieć wspaniałą przyszłość niż wspaniałą przeszłość, pamiętać, że zguba jest darem – szansą na odnalezienie czegoś lepszego.

 

24.01.2018 r.

Doris Lessing „Piąte dziecko”

Doris.jpg

Utrzymana w stylistyce grozy historia rodziny, której sielankowe szczęście zostaje zburzone przez przyjście na świat odmieńca Bena. Fabuła jak z horroru staje się dla wybitnej brytyjskiej pisarki pretekstem do głębokich refleksji nad miłością macierzyńską, granicami ludzkiej wolności, współczuciem dla innych. Niewielka objętościowo powieść posiada magnetyczną siłę i, mimo dojmującej atmosfery

DKK-24.01.2018 r.

28.02.2018 r.

Paulliny Simons „Jeździec miedziany” 

jezdziec-miedziany-w-iext43247727.jpg

Wybucha II wojna. Siedemnastoletnia Tatiana błyskawicznie staje się dorosła. Podczas blokady Leningradu jest podporą dla całej rodziny. Wielką miłością do Aleksandra, młodego oficera, nie ma kiedy się nacieszyć. Gdy chłopak, skrywający politycznie niebezpieczną tajemnicę, nagle znika, Tatiana jest w ciąży i udaje się w głąb Rosji, by odnaleźć ukochanego. Wspaniała historia uczucia, które pozwoliło przetrwać wojenny koszmar.

DKK-28.02.2018 r.

 

22.03.2018 r.

 Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk "Kalendarze"

Kalendarze.jpg

Powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zabiera nas w podróż do małego podwarszawskiego miasta i mazowieckiej wsi, ukrytych w nich wspomnień, obrazów, wrażeń i ludzi. Dorosła kobieta – której synowie opuszczają właśnie rodzinne gniazdo – opowiada historię dziewczynki i odkrywa piękno zwyczajnych rzeczy. Rozmowa przy stole, rodzinna wyprawa pociągiem do sąsiedniej miejscowości, uścisk dłoni najbliższych. Potrafiły przynieść wielką radość i były – może wciąż są – na wyciągnięcie ręki.

Kalendarze to mądra opowieść, która pokazuje, że spokojne i z pozoru nudne życie potrafi być wielkim darem.

DKK-22.03.2018 r.

26.04.2018r.

Charles Martin„Kiedy płaczą świerszcze” 

.jpg

Mężczyzna z bolesną przeszłością, dziecko z niewielkimi widokami na przyszłość. Wspólna droga ku uleczeniu dwóch serc. Na rynku małego, sennego miasteczka, siedmioletnia Annie zbiera pieniądze na transplantację serca sprzedając lemoniadę. Nieopodal, stojąc przy swoim samochodzie Reese wspomina swoją przeszłość... Kiedy zza rogu wyjeżdża poobijany samochód dostawczy, silny podmuch wiatru porywa zebrane przez dziewczynkę banknoty. W tym momencie Reese widzi jedynie trzepoczącą na wietrze żółtą sukienkę wbiegającej na ulicę Annie. To co dzieje się w tym momencie na zawsze zmienia życie obojga... Kiedy płaczą świerszcze to zarazem poetycka historia miłosna, thriller przyprawiający o szybsze bicie serca jak i religijne objawienie. Losy uroczych bohaterów i nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, iż od lektury nie można się oderwać. Lektura wywołuje głębokie emocje, fabuła jest urzekająca, a zakończenie powieście przynosi uśmiech i łzy.

DKK-26.04.2018r.

21.06.2018 r.

Zbigniew Miłoszewski - "Uwikłanie"

Pierwszy tom znakomitej trylogii o prokuratorze Szackim! Wysoki, szczupły, w nienagannie skrojonym garniturze i wkurzony, że znowu kogoś zamordowano po siedemnastej prokurator zaczyna nowe śledztwo. W klasztorze w centrum Warszawy ginie jeden z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, a Szacki wikła się w sprawę, której tajemnic pilnie strzegą siły potężniejsze niż rodzina.

Uwikanie.jpg

DKK-21.06.2018 r.

 

25.09.2018 r.

 Katarzyna Bonda - "Pochłaniacz"

Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki.

Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł „Buli” Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego wspólnik - były piosenkarz i autor przeboju Dziewczyna z północy - chce go zabić. Załuska ma mu dostarczyć na to dowody. Profilerka niechętnie angażuje się w sprawę. Kiedy jednak dochodzi do strzelaniny, Załuska zmuszona jest podjąć wyzwanie. Szybko okazuje się, że zabójstwo w klubie łączy się ze zdarzeniami z 1993 roku, a zamordowany wiedział, kto jest winien śmierci rodzeństwa. Jednym z kluczy do rozwiązania zagadki może okazać się piosenka sprzed lat.

f-pochlaniacz.jpg

DKK-25.09.2018 r.

 

25.10.2018r.

Ficner-Ogonowska Anna -"Okruch"

Buzująca emocjami opowieść o miłości, tajemnicach i sile dobra.

Na początku jest grom z jasnego nieba. Jedno spojrzenie, jeden dotyk, jedno słowo. Od tej chwili życie dwojga ludzi zmieni się bezpowrotnie. Ona wreszcie zmierzy się ze swoim strachem przed bliskością. On odkryje prawdę o sobie i swojej rodzinie. Czy czeka ich wspólna przyszłość?

Anna Ficner-Ogonowska zabierze Cię w świat prawdziwych uczuć, silnych przeżyć i dramatycznych wydarzeń. "Okruch" to niezwykła powieść, która przywraca wiarę w sens życia i pozwala zrozumieć, czym jest odpowiedzialna miłość.

Ficner-Ogonowska_Okruch_500pcx.jpg

29.11.2018r.

Guillaume Musso- "Central Park"

8 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci ze sobą kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają, żeby się kiedykolwiek spotkali. Poprzedniej nocy Alice bawiła się z przyjaciółkami na Polach Elizejskich, a Gabriel grał na pianinie w dublińskim klubie. Niemożliwe? A jednak… Jak wplątali się w tę niebezpieczną historię? Plamy czyjej krwi znajdują się na koszulce Alice? Dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku?

Alice i Gabriel nie mają wyjścia – muszą połączyć siły, aby wyjaśnić to, co im się przydarzyło, aby wrócić do normalności. Ale to, co odkryją, wywróci ich życia do góry nogami.

musso.jpg

DKK-29.11.2018r.

13.12.2018r.

Jojo Moyes - "Razem będzie lepiej"

Jess nie należy do kobiet, które łatwo się poddają

Na miejscu Jess każdy miałby dosyć. Pracy na dwa etaty, chodzenia przez cały rok w jednej parze dżinsów, kupowania najtańszych jogurtów na promocji w supermarkecie i wybaczania byłemu mężowi, że nie płaci alimentów.
Jednak Jess nie należy do kobiet, które łatwo się poddają. „Damy sobie radę” mogłaby mieć wydrukowane na koszulce. Kiedy okazuje się, że jej córka ma szansę na zdobycie stypendium w wymarzonej szkole, gotowa jest ruszyć na drugi koniec kraju, zabierając ze sobą: 
1. jednego problematycznego nastolatka,
2. jedną wybitnie uzdolnioną dziewczynkę z chorobą lokomocyjną,
3. jednego kudłatego psa o wielkim sercu.
Oraz...
4. przypadkowo spotkanego mężczyznę na życiowym zakręcie, który w krytycznym momencie wyciąga do nich pomocną rękę.

Czy wspólna podróż pokaże im, że… razem będzie lepiej?

jojo.jpg

DKK-13.12.2018 r.

31.01.2019 r.

Katarzyna Michalak- "Lato w Jagódce"

Szczęście to radość z nowego dnia, bezchmurne niebo w południe i słowo „kocham” na dobranoc…
Gabrysia wiedziała, była pewna, że szczęście to coś, co przydarza się innym. Bo przecież nie jej: nieśmiałej brzydulce, patrzącej na świat zza grubych okularowych szkieł.
Aż do dnia, gdy do jej serca zaczyna pukać miłość, a wraz z nią pragnienie, by zawalczyć o swoje marzenia. Na przekór wszystkim i wszystkiemu…
"Lato w Jagódce" to urzekająca współczesna baśń, w której życzenia się spełniają, i to bez dotknięcia czarodziejskiej różdżki. Bo jedyna prawdziwa magia to magia miłości…

lato_w_jagodce_IMAGE1_319271_3.jpg

DKK-31.01.2019 r.

26.02.2019 r.

 Jo Nesbo -Krew na śniegu”

Olav zarabia na życie jako płatny zabójca. Nie ma przyjaciół ani rodziny. Pewnego dnia spotyka kobietę swoich marzeń, ale... Po pierwsze, ona jest żoną jego szefa. Po drugie, Olav właśnie dostał zlecenie, by ją zabić.

krew-na-sniegu-p-iext41822542.jpg

DKK -26.02.2019 r.

28.03.2019 r.

Maria Nurowska „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”. 

Przedwojenne Wilno. On jest młodym zdolnym poetą, ona piękną, zakochaną w nim studentką prawa. Kiedy on zostawia ją w krytycznym momencie, z czasem pojawia się ten trzeci - wrażliwy bandyta, który zaopiekuje się porzuconą kobietą. W tle: wojenna zawierucha i lata emigracyjnej tułaczki. Historia ta dotyczy dwóch wyjątkowych postaci z artystycznego parnasu: przyszłego noblisty, wówczas początkującego poety, oraz byłego przestępcy, szpiega i więźnia, a zarazem literackiego odkrycia lat trzydziestych.
Czesław Miłosz, po latach spędzonych na emigracji, doczeka się największych literackich splendorów i międzynarodowego uznania, pod koniec życia wróci do Polski. Sergiusz Piasecki, również emigrant, już nigdy nie zobaczy kraju i do śmierci będzie żył w zapomnieniu i biedzie. Łącząca ich, choć nie bezpośrednio, znajomość z tajemniczą Jadwigą i tragiczne losy kobiety znajdują odzwierciedlenie w licznych utworach obydwu artystów. Po latach na ślad tych dramatycznych wydarzeń wpada przez przypadek młoda studentka polonistyki, a później badaczka literatury, dla której z czasem wyjaśnienie nieznanej historii przeradza się w coraz głębszą fascynację, wykraczającą daleko poza życie zawodowe...

Nurowska.jpg

DKK Ciężkowice-28.03.2019 r.

 

24.04.2019 r.

Grażyny Plebanek -"Bokserka".

Lu młoda już nie jest (ach, ta trzydziestka!), ale nadal niewiele wie o tym, czego tak naprawdę chce od życia. Najpierw związała się z Michałem, który zapragnął stabilizacji w momencie, kiedy ona właśnie rozpoczynała romans z żonatym mężczyzną i zakochała się bez pamięci. W jednym czasie kochała dwóch mężczyzn. Obu na różne sposoby, ale równie mocno. W końcu musiała się na coś zdecydować. Pomógł przypadek i nowa oferta pracy, a w zasadzie awans. Emi dla Barta rzuciła wszystko i ruszyła za nim aż do Brukseli i nagle z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień bajka się skończyła, coś się wypaliło. Wreszcie miała czas dla siebie, robiła, co i z kim chciała. Potrzebowała ruchu i miejsca, w którym mogłaby się. Przypadek sprawił, że stanęło na boksie. Praca w ambasadzie, treningi, nowe znajomości przyniosły miłą odmianę. I kiedy wszystko zaczęło się układać, niespodziewanie przyszło kolejne uczucie. 

Ponadmilionowe miasto. Prawdziwe europejskie centrum. Bruksela - miasto nowych perspektyw i możliwości dla dyplomatów, polityków, artystów, sportowców, imigrantów. Raj dla zakochanych takich jak Emi i Bart. Ona, względnie młoda bez zobowiązań z nadzieją na karierę w dyplomacji, kończy długoletni związek z Michałem i wyjeżdża z Polski za ukochanym, bo tak jej mówi serce. On, na co dzień przyzwoity mąż i ojciec, po godzinach wielbiciel koronkowej bielizny i nielegalnych stosunków. Spotykają się ukradkiem w odległych brukselskich dzielnicach albo u niej w mieszkaniu. Po chwilowej euforii i zachłyśnięciu się obczyzną przychodzi przytłaczająca stabilizacja. Pretensje, kłótnie oraz kolejne powroty sprawiają, że oboje coraz bardziej się od siebie oddalają. Każde z nich oczekuje czegoś innego, rozstają się. Pustkę zapełnia Emi praca, sala do treningów, biegi, rozmowy, spotkania z nowymi znajomymi. Wszystko zaczyna się układać, aż nagle odzywa się ten głos. Wydaje się znajomy, choć wcześniej nieznany, wypełniony czymś nieokreślonym, co budzi każdy centymetr ciała...

boks.jpg

 

DKK Ciężkowice-24.04.2019 r.

25.06.2019 r.

Katarzyna Bonda –"Florystka" 

Florystka  to najnowsza powieść Katarzyny Bondy i jednocześnie kolejna część losów profilera  Huberta Meyera, jednego z lepszych kryminologów wykorzystujących znajomość psychologii do schwytania niezwykle sprawnych przestępców. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż motywacje psychologiczne tych, których poznajemy w powieści, są wiarygodne i jednocześnie etycznie niejednoznaczne. Mamy tu bowiem do czynienia ze złem, które nie tak łatwo ocenić. Stoi bowiem za nim zawsze czyjeś nieszczęście, rozczarowanie, odrzucenie, samotność. Przestępstwa są więc przede wszystkim mniej lub bardziej spektakularnym zwieńczeniem rozpaczy, co powoduje, iż w czytelniku rodzi się współczucie, a kwestia winy i kary staje się o wiele bardziej skomplikowana, niż to na początku się wydaje.

Florystka" okazuje się powieścią nie tylko interesująco skomponowaną i wielowątkową, ale też świetnie portretującą zarówno postaci pierwszoplanowe, jak i te epizodyczne.

bonda.jpg

DKK-Ciężkowice 25.06.2019r.

25.09.2019 r.

Tess Gerritsen-" Sobowtór "

Identyczne oczy, identyczne włosy, identyczne usta... Interweniująca w Brooklinie policyjna ekipa jest przekonana, że ma przed sobą zwłoki doktor Maury Isles. Tymczasem Maura staje przed nimi - cała i zdrowa, choć zaskoczona, że policyjne wozy blokują dojazd do jej mieszkania.

Groźba? Okrutny żart? Przypadek? Żadna z tych możliwości nie wchodzi w rachubę. Straszliwe odkrycie powoduje lawinę zdarzeń, które mogą doprowadzić do wyjaśnienia serii morderstw dokonywanych przez ostatnie czterdzieści lat na ciężarnych kobietach. I zdradzić wiele o Maurze Isles: o tym, kim jest i skąd pochodzi.


Tess.jpg

DKK Ciężkowice-25.09.2019r.

 

24.10.2019 r.

Anna J. Szepielak - „Młyn nad czarnym Potokiem”

Marta - żona wiecznie nieobecnego archeologa oraz mama uroczej, ale chorowitej Uli - powoli przestaje sobie radzić z szarą codziennością. Samotne życie w zatłoczonej Warszawie oraz brak jakichkolwiek perspektyw zawodowych przygnębiają młodą konserwatorkę dzieł sztuki, niemal odbierając jej chęć do życia. Zapowiedź niespodziewanej wizyty amerykańskich krewniaczek stawia ją jednak przed koniecznością udzielenia wsparcia przebojowej siostrze Grażynie oraz matce, która z niejasnych przyczyn obawia się tych odwiedzin. Przygotowując wspólnie z nimi familijne spotkanie, Marta nie tylko zaczyna rozumieć, że powrót do rodzinnego miasteczka był najlepszym wyjściem z sytuacji - odkrywa również, że stary młyn pradziadka przechowywał w ukryciu dawno zapomniane wojenne tajemnice. Czy właśnie tych sekretów obawiała się jej matka, niespokojnie czekając na przylot Amerykanek?

Most.jpg

DKK -24.10.2019 r.

28.11.2019 r.

Doriss Lessing - "Dwie kobiety"

Powściągliwe i kunsztowne opowiadania Lessing pokazują bohaterów w sytuacjach największej próby uczuć.
Miłość bywa bezwzględna, okrutna i egoistyczna. Bohaterowie Lessing muszą w końcu zadać sobie pytanie, czy warto było?
Dwie przyjaciółki zakochują się nawzajem w swoich nastoletnich synach, a ich skandaliczne związki, trwające długie lata, krzywdzą wszystkich dookoła, a najbardziej najbliższych. W innym opowiadaniu poznajemy historię kobiety, która rodzi dziecko ze związku z kolorowym mężczyzną. Od tej pory zmaga się z poczuciem odrzucenia i dyskryminacji ze strony białych wyższych sfer. Znajdziemy tu również poruszającą historię mężczyzny, który żyje w przekonaniu, że jest ojcem syna poczętego  w dramatycznych czasach II wojny światowej. Nic nie może go przekonać, że było inaczej. A jednak miłość może prowadzić człowieka fałszywymi ścieżkami.
Na podstawie opowiadania "Dwie kobiety" powstał film z Naomi Watts i Robin Wright w rolach głównych.

Dwie.jpg

DKK- 28.11.2019 r.


16.12.2019r.

Picoult Jodi - "Linia życia"

Czy można kochać dziecko, nie radząc sobie z byciem matką?

Garść wspomnień – tylko to pozostało dziewczynie imieniem Paige po matce, która opuściła ją w wieku pięciu lat. Dorosła Paige wyprowadza się z rodzinnego Chicago, pozostawiając tam samotnego ojca. Marzy o szkole plastycznej, wychodzi za ambitnego lekarza – i wkrótce sama zostaje matką. Przytłoczona domowymi obowiązkami, Paige nie może zapomnieć o tym, że wychowała się w niepełnej rodzinie; ten żal, w połączeniu z prześladującymi ją dawnymi grzechami, odbiera jej poczucie wartości, każąc wątpić we własną zdolność do poświęcenia się dziecku. Opisując walkę, którą toczy Paige, Jodi Picoult stworzyła niebywale wyrazistą powieść, szczegółową, sugestywną i pasjonującą, dotykającą kwestii i uczuć, które są bliskie każdemu z nas.

Picoult.jpg

DKK-16.12.2019 r.

21.01.2020r.

Richard Paul Evans - "Stokrotki w śniegu"

Nigdy nie jest za późno, by czynić dobro. Opowieść o człowieku, którego zaślepiły pieniądze, dostatek i wygodne życie, i który w pewnym momencie uświadamia sobie, że podążając za bogactwem, stracił wszystko, co czyniło go szczęśliwym. W powieści obserwujemy trudną i bolesną drogę, jaką przeszedł główny bohater – James Kier, próbując naprawić wyrządzone innym szkody. 

Ta książka,  zmieniła życie milionów osób na całym świecie.

obraz.jpg

DKK-21.01.2020

 

27.02.2020 r.

Charlotte Link "Złudzenie"

Poszukiwanie prawdy może być śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Peter Simon, odnoszący sukcesy przedsiębiorca i opiekuńczy mąż i ojciec, znika bez śladu podczas podróży do Prowansji. Zrozpaczona młoda żona udaje się w ślad za ukochanym, by na własną rękę prowadzić poszukiwania. Jednak nieustanne przeciwności, na jakie natrafia, uświadamiają jej, że mąż nie jest tym, za kogo się podawał... A także zmierzyć się z tym, że odkrycie prawdy wiąże się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem.

link.jpg

DKK Ciężkowice-27.02.2020 r.

 

23.09.2020r.

A.J. Fina-  „Kobieta w oknie”

Czy zawsze można wierzyć własnym oczom?
Anna Fox straciła wszystko: szczęśliwą rodzinę, pracę oraz zdrowie. Od miesięcy nie postawiła stopy za progiem domu. Całe dnie spędza w Internecie, przed telewizorem lub szpiegując sąsiadów za pomocą aparatu fotograficznego. Pozbawiona własnego życia coraz bardziej zaczyna przeżywać cudze…
Najwięcej uwagi poświęca Russellom, rodzinie nowej w tej okolicy i tak podobnej do tej, którą jeszcze niedawno sama miała. Jednak pewnej nocy widzi coś, czego nie powinna oglądać. Jej świat się rozpada, a na jaw wychodzą szokujące sekrety.
Co jest prawdą, a co zmyśleniem? Kto jest w niebezpieczeństwie, a kto panuje nad sytuacją? W tym piekielnie wciągającym thrillerze nikt – i nic – nie jest tym, czym się wydaje!
Pozycja obowiązkowa dla miłośników thrillerów!

kobieta.jpg

„Kobieta w oknie”. Spotkanie DKK