Zbiory

MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CIĘŻKOWICACH

ZAPRASZA DO KORZYSTANIA ZE SWOICH ZBIORÓW
Księgozbiór Biblioteki na dzień 31 grudnia 2010r. wyniósł: 38.568 woluminów,
w tym: MGBP w Ciężkowicach – 21.285, Filia w Bruśniku -8.023,

Filia w Jastrzębi  -9.260.

 

 Zgodnie ze statutem, Biblioteka gromadzi księgozbiór beletrystyczny i popularnonaukowy, uwzględniając publiczny charakter placówki i zróżnicowane zainteresowania jej czytelników. Poprzez odpowiednie wyposażenie warsztatu informacyjnego, Biblioteka wspomaga rozwój edukacyjny dzieci i młodzieży, służy pomocą osobom podnoszącym swoje kwalifikacje lub też uzupełniającym wykształcenie. W ofercie czytelniczej znajdują się:

   - wydawnictwa encyklopedyczne (encyklopedie ogólne i specjalne)
   - leksykony
   - słowniki rzeczowe i językowe
   - bibliografie m.in.: Bibliografia Zawartości Czasopism, Przewodnik Bibliograficzny
   - literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy i nauki
   - wydawnictwa regionalne
   - lektury szkolne
   - opracowania lektur
   - bogaty księgozbiór z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej
   - przewodniki
   - informatory o szkołach wyższych
   - roczniki statystyczne


Czytelnicy odwiedzają bibliotekę nie tylko w celach edukacyjnych. Ważną funkcją, jaką spełnia placówka jest dostarczanie kulturalnej rozrywki swoim mieszkańcom. Dorosły czytelnik znajdzie tu zarówno literaturę piękną najwyższego lotu, prawdziwe arcydzieła literatury polskiej i światowej jak  również lekkie powieści służące rozrywce i relaksowi.

W zbiorach książnicy można znaleźć:
   - prozę polską i obcą
   - poezję i dramaty
   - kryminały
   - powieści sensacyjne
   - horrory
   - thrillery medyczne
   - romanse współczesne i historyczne
   - literaturę science-fiction
   - literaturę faktu
   - eseje, felietony
   - pamiętniki, biografie, autobiografie

Swoim najmłodszym czytelnikom biblioteka oferuje książki z zakresu literatury pięknej dla dzieci i młodzieży podzielone na cztery grupy wiekowe tzw. poziomy wg kryterium trudności. Dla najmłodszych są to:
   - bajki, bajeczki, wierszyki
   - baśnie
   - krótkie opowiadania
   - legendy i podania

Starsze dzieci i młodzież mają do wyboru opowiadania i powieści obyczajowe, przyrodnicze, historyczne, fantastycznonaukowe, fantasy, przygodowe, kryminały, komiksy. Dużym powodzeniem cieszą się powieści podejmujące problemy współczesnej młodzieży takie jak: narkomania, alkoholizm. Naukowi zapaleńcy mogą skorzystać z księgozbioru popularnonaukowego. Biblioteka posiada także encyklopedie i leksykony szkolne, słowniki, atlasy, lektury przeznaczone dla dzieci i młodzieży szkolnej..

W miarę możliwości finansowych księgozbiór jest systematycznie uzupełniany i odnawiany poprzez zakup nowości wydawniczych. Nieocenionym wsparciem w tym zakresie są dary książkowe od osób prywatnych.

Uzupełnieniem księgozbioru są wydawnictwa ciągłe. Biblioteka prenumeruje ogółem  10

tytułów czasopism i dziennik ogólnopolski, w tym 2 tytuły dla dzieci. W ofercie znaleźć można czasopisma , sportowe, katolickie, prasę kobiecą. Nieodpłatnie egzemplarze prasy regionalnej są przekazywane bibliotece przez  CKiP Gminy Ciężkowice. Prasa udostępniana jest zarówno na miejscu w czytelniach, jak i wypożyczana do domu.. Wypożyczanie czasopism do domu cieszy się wśród czytelników ogromną popularnością.

 

W ofercie biblioteki każdy znajdzie coś dla siebie. Jesteś uczniem, studentem, dokształcasz się? Jesteś bezrobotnym, masz nadmiar wolnego czasu lub jesteś w trakcie poszukiwania pracy? Jesteś emerytem, rencistą? A może mimo natłoku zajęć masz czas na dobrą książkę? Znudziły Cię seriale? Przyjdź do nas!!! Wykwalifikowany personel biblioteki pomoże Ci w doborze lektury, wskaże najważniejsze źródła informacji. U nas w atmosferze ciszy i spokoju możesz przejrzeć codzienną prasę, ogłoszenia. U nas zapoznasz się z obowiązującymi w Polsce aktami normatywnymi - ustawami i rozporządzeniami. Świat jest taki ciekawy, jeszcze tyle jest do odkrycia. Nie stać Cię na drogie podróże? Poczytaj o nich w książkach i czasopismach. A może zainteresuje Cię historia starożytna lub najnowsze dzieje Polski. Chcesz się dowiedzieć czegoś o komputerach. Przyjdź i odkryj bogactwo wiedzy zawarte w książkach. Udostępnianie zbiorów jest bezpłatne!